Opisy Zabiegów:

CHIROPRAKTYKA McTIMONEY-CORLEYA

McTimoney Chiropractors są absolwentami McTimoney College Chiropractic. Uczelnia opiera swoje szkolenie na szczególnej technice opracowanej przez  Johna McTimoneya. Technika jest dość charakterystyczna i stanowi odrębną gałąź chiropraktyki. Głównym narzędziem jest specyficzny rodzaj regulacji, który nie powoduje słyszalnego trzasku lub chrupania. Jest bardzo delikatny i polega na wykonywaniu ruchu na określonych stawach w obrębie kręgosłupa. Kurs jest 5-letnim kursem w niepełnym wymiarze godzin, chociaż ostatnio dodano program nauczania w pełnym wymiarze godzin. Rozpoczynając od zastosowanych korekt, chiropraktyka McTimoney-Corleya koncentruje się na niewspółosiowych kręgach i będzie postępować zgodnie z określonym protokołem McTimoney Chiropractic, aby określić, które obszary ciała wymagają korekty.

METODA ACKERMANNA

Według Doktora Ackermanna wszelkie dolegliwości bólowe kręgosłupa najczęściej spowodowane są wadliwym ustawieniem miednicy. A tego typu sytuacja prowadzi bezpośrednio do wtórnych przemieszczeń w obrębie całego szkieletu. Wskutek nieprawidłowego ustawienia miednicy dochodzi do kompensacyjnych przemieszczeń, które to odpowiedzialne są za większość dolegliwości bólowych. W wyniku przeciążeń, upadków, uderzeń lub niewłaściwego obciążania jedna z kości biodrowych może zmienić swoje położenie względem kości krzyżowej. Wieloletnie doświadczenie samego Ackermana a także jego Instytutu wskazuje,  że w ten właśnie sposób, poza bólami w obrębie samego kręgosłupa, można leczyć także różne dolegliwości kręgosłupa, objaw rwy kulszowej, rwy udowej, barkowej, dyskopatie (przepukliny, wypukliny krążka międzykręgowego), zespołowe bóle przeciążeniowe, dysfunkcje ruchowe kręgosłupa różnego pochodzenia, bóle pourazowe, bóle głowy, zawroty głowy, tzw. „szumy uszne”, bóle karku, sztywność karku, bóle w okolicach żeber, łopatek, bólach okolicy miednicy, pachwin, bólach stawów kończyn, odwracalne wady postawy.

CHIROPRAKTYKA JAPOŃSKA

Głównym celem terapii japońskiej terapii manualnej wg Masayuki Saionji jest skorygowanie położenia kości miednicy, prawidłowe uruchomienie stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych dzięki czemu przywracane jest prawidłowe położenie środka ciężkości masy całego ciała. Utrzymanie środka ciężkości ciała w prawidłowym miejscu jest kluczowe w tej terapii.

METODA MULLIGANA

Metoda Briana Mulligana z Nowej Zelandii jest specjalistyczną metodą diagnostyczno – terapeutyczną ciągle rozwijającą się wraz z postępem medycyny i rozwojem badań Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Mulligan uważa m.in, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów międzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania.

KLAWITERAPIA

Podobnie jak refleksologia i akupunktura, klawiterapia polega na pobudzaniu przewodnictwa nerwowego za pomocą ucisku ściśle określonych punktów ciała. Każdy z tych punktów odpowiada za pracę konkretnego organu wewnętrznego lub ma wpływ na określone procesy zachodzące w organizmie człowieka. Nazwa klawiterapia nawiązuje do narzędzia, którego używa się w celu wywołania nacisku i stymulacji danego punktu ciała. Przedmiot ten zwany jest klawikiem i swoim wyglądem przypomina tradycyjny gwóźdź, ale wykonany ze szlachetnej, chirurgicznej stali nierdzewnej. Klawik jest na tyle ostry, że można nim wywołać impuls nerwowy, ale jest bezpieczny, bo nie narusza skóry człowieka. I choć obserwuje się pozytywne efekty takiej terapii, to nie została ona poddana analizie naukowej, więc jej efekty definiują jedynie opinie pacjentów. Zarówno refleksoterapia, akupunktura, jak i klawiterapia za podstawę swojej teorii przyjmują to, co od wieków jest podwaliną tradycyjnej medycyny chińskiej. To właśnie Chińczycy uważają, że w organizmie człowieka zlokalizowane są tak zwane punkty energetyczne, których stymulacja usprawnia pracę poszczególnych organów wewnętrznych.

MASAŻ TKANEK GŁĘBOKICH nazywany jest inaczej współczesną formą masażu. Polega na powolnym, lecz kontrolowanym, rozluźnieniu tkanek. W tej metodzie nie używamy żadnych środków poślizgowych.

AKUPRESURA CHIŃSKA – wywodzi się z medycyny wschodniej jej podstawowym założeniem jest zapobieganie chorobom przez mobilizację odpowiednich sił organizmu. Akupresura ma nie tylko zapobiegać, ale także leczyć, poprawiać samopoczucie oraz zwiększać siły i energie regenerujące organizm. Działając na prawie wszystkie narządy wewnętrzne organizmu można poprawić ich wydolność. Akupresura ma na celu oddziaływanie na pewne „zbiorniki” energetyczne w celu doprowadzenia ich do stanu równowagi, czyli zdrowia. Zabiegi wykonuje się poprzez techniki uciskowe w pewnych ściśle określonych miejscach ciała.

REFLEKSOTERAPIA – nazwa pochodzi od słowa refleks, które oznacza w tym wypadku zespół składający się z impulsów i receptorów tzw. refleksów. Refleksowanie uwalnia energię zawartą w stopach, dłoniach i uszach. Kiedy energia zostanie uwolniona (odblokowana) część ciała znajdującą się w danej strefie doświadcza ulgi – redukcji napięcia oraz zmniejszenia bólu. Refleksowanie powoduje odprężenie, pomaga zmniejszyć efekty stresu w organizmie. Energia życia przebiega w organizmie przez strefy. Każda ze stref współpracuje z pozytywnym lub negatywnym stanem emocjonalnym. Strefy ciała biegną wzdłuż od palców nóg do głowy na obu stronach parzyście. Teorie strefy opracował w XX w. w USA W. Fitzgerald. Masaż refleksyjny posiada trzy poziomy refleksyjnego wykorzystania:
– Diagnostyczny – diagnozowanie organizmu i ustalanie niewydolności.
– Profilaktyczny – zapewnianie pełnej sprawności organizmu.
– Terapeutyczny – przywracanie sprawności organizmu.

TAPING REHABILITACYJNY

Jest to metoda rehabilitacji poprzez zastosowanie na ciele aplikacji elastycznego lub nierozciągliwego plastra. Aplikacja taka jest źródłem bodźców mechanicznych i w zależności od rodzaju plastra, a także miejsca i sposobu aplikacji oddziałuje na ciało pacjenta w różnoraki sposób.

MASAŻ PRÓŻNIOWY

Masaż próżniowy bańką to zabieg, który wykorzystuje siłę podciśnienia, jedną z najstarszych metod leczenia. Technika masażu próżniowego liczy sobie około 3000 lat. Masaż bańką chińską lub inną wywołującą próżnię polega na przykładaniu do poszczególnych części ciała specjalnych baniek. Przy regularnym stosowaniu takiego masażu możliwe jest ujędrnienie skóry i modelowanie sylwetki. Bańką można masować brzuch, uda i pośladki,plecy. Specjaliści uważają, że 7 minutowy masaż bańką zastępuje 30 minutowy klasyczny masaż.

ELEKTROTERAPIA – ma zastosowanie w leczeniu m.in.:
– zespołów bólowych choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
– nerwobóli
– zapaleń około stawowych
– chorób zwyrodnieniowych stawów
– zespołów naczyniowych
– zaników mięśni
– półpaśca

Chiro-Masaż 2011-2022 © All Rights Reserved